logo

The Official Website of Petra Börnerová, Tomáš Bobek Bobrovniczký & Tomáš Bobrovniczký jr.

Facebook
Instagram @petrabornerovaband
youtube

Petra Börnerová


ČESKY:

Petra Börnerová se narodila v Duchcově na serveru Čech. Od dětství žila v Bílině, kde vystudovala Základní školu a později i Obchodní akademii. V sedmi letech objevili rodiče v Petře talent, proto ji přihlásili na Základní uměleckou školu v Bílině, kde studovala hru na akordeon.  V jedenácti letech se sama začala  učit hrát na akustickou kytaru.  Později přešla i na elektrickou kytaru a začala zpívat.  


V šestnácti letech založila svou první dívčí kapelu „Attic Rooms“, kde zpívala a hrála i její mladší sestra Veronika. Repertoár tvořily skladby od skupiny Nirvana, Pearl Jam, Radiohead, Oasis, ale i pokusy o vlastní tvorbu. V tomto období byla také členkou drum n’ basové kapely „Sourrounding“, kde podarovala hudbu elektrickou kytarou a natočila s nimi i studiové CD. V osmnácti letech se začala zajímat o blues. Její první bílinská bluesová kapela se jmenovala „Zbrusu nový band“.


Po ukončení studií na Obchodní akademii se Petra rozhodovala, zda půjde studoval akordeon na konzervatoř v Teplicích, nebo se začne více věnovat zpěvu. V průběhu studia akordeonu v přípravném ročníku na teplické konzervatoři však poslechla svůj vnitřní hlas a odjela do Prahy zkusit štěstí jako zpěvačka.


Osud Petře přál, měla štěstí a dostala se pod křídla významné české jazzové zpěvačky Jany Koubkové. Petra na toto období velice ráda vzpomíná. Díky Janě získala nové zkušenosti i sebevědomí, ale také kamarádství s Janou. Během studia u Jany Koubkové si Petra našla svou první pražskou kapelu, která se jmenovala „ Hands free blues“, se kterou se jí začal pomalu ale jistě plnit její sen. Ve svých dvaceti letech začala pravidelně zpívat v pražských jazzových a bluesových klubech.  Po krátké době se pak Petra přestěhovala do Prahy, kde se nejprve živila jako prodavačka módy pro mladé a po večerech zpívala. Bluesem se u nás bohužel uživit nedá.  Dále pak vystřídala jiné pracovní profese, kde využila své středoškolské vzdělání.

V kapele Hands free blues zpívala skoro pět let, a pořád doufala v to, že se kapela pohne směrem vzhůru. Bohužel se tak nestalo. Byla jejím nejmladším členem a muzikanti v kapele byli moc pohodlní na to, aby zkusili štěstí třeba v zahraničí.


Petru pak v roce 2002 potkala další osudová náhoda, chtěla se vyvíjet dál a najít si kapelu, která by jí nebrzdila v jejím snu.. V časopise Muzikus narazila na inzerát, kde mladá bluesová kapela hledala zpěvačku. Konkurz ale nedopadl pro Petru dobře, kapela si vybrala zpěváka. Petry si ale všiml bubeník této kapely Tomáš „Bobek“ Bobrovniczký,  který byl v té době vyhledávaným bluesovým bubeníkem a hrál s různými známými osobnostmi. Osud ale Petru a Tomáše svedl různými náhodami dohromady a Tomáš se stal nakonec životním partnerem a později i manželem Petry. Založili spolu mezinárodní kapelu s vynikajícími maďarskými muzikanty z Budapešti. Takže to pro Petru už lépe dopadnout nemohlo.  Tomáš se také staral o manažerskou práci, kterou dělá dodnes. Publikum na jejich vystoupení reagovalo velmi pozitivně, proto začali s kapelou pravidelně koncertovat a objeli i kus Evropy. Petra Börnerová band feat. Benkö Zsolt absolvovala několik koncertů na významných festivalech, v klubech doma i v zahraničí. V roce 2006 se zúčastnila natáčení pořadu České Televize „Blues ze Staré Pekárny“. Také si zahrála na významném festivalu Blues Alive v Šumperku nebo Piazza blues festivalu ve Švýcarsku. Po třech letech aktivního hraní se kapela rozpadla kvůli velké vzdálenosti členů kapely a náročnému cestování. Po menší pauze Petra a Tomáš oslovili významného slovenského hudebníka, skladatele a kytaristu Miloše Železňáka,  se kterým založili kapelu „Petra Börnerová band“. V roce 2008 kapela vydala své debutové album s autorskou tvorbou. V roce 2009 se Petře a Tomášovi narodil syn Tomáš a přestěhovali se do Bíliny, kde žijí dodnes. Kapela měla kvůli rodičovským povinnostem  menší pauzu a koncertovala jen sporadicky. Pak se v roce 2011 rozpadla. Petra a Tomáš pak začali vystupovat v duu, kde Tomáš přesídlil z bicích na kytaru. Příležitostně s nimi vystupovali hosté, například foukací harmonikář a vynikající zpěvák Beseneyi Csaba, baskytarista Bornemissza Adam a kytarista a skladatel Miloš Železňák. V roce 2012 objevili ve svém synovi Tomáškovi hudební talent a pomalu s nimi začal vystupovat. Nejprve na ukulele, které měl naladěné do jednoho akordu, protože by jeho tříleté prstíky neumáčkly akordy. Pak začal hrát na cajon a později zasedl za bicí. První koncert na bicí odehrál Tomášek v jeho pěti letech v Jazz klubu v Teplicích. Od té doby začala kapela vystupovat jako trio a později i jako čtyřčlenná kapela s basou. Spolupracovali se slovenským basistou Petrem Oberländerem, s významným slovenským hudebníkem a basistou Fedorem Frešem a nyní s vynikajícím teplickým basistou Jakubem Fojtíkem. Pravidelně vystupují v prestižních klubech a na festivalech po celé Evropě.
ENGLISH:

Petra Börnerová, a female Blues singer from Czech Republic, has been performing on the  European scene already since 2005. In the past she was a singer of the „orthodox“ (urban) blues, but now she is also inspired by elements of jazz, folk and rock.  As a result you will find sophisticated jazz-blues composition with an amazing high level of her vocal expression.  Her set list includes own compositions as well as cover versions from great artist like Keb’Mo, Eric Bibb, B.B.King, Robin Ford, Eta James and others.

Petra Börnerová has given already hundreds of concerts, not only in the Czech Republic, but also in ta number of other European countries (HU,SK, PL,DE, AT, CH, SRB,…)Records / Nahrávky:

2001 - Hands free blues band - demo (unofficial record)

2005 - Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt - Live at Stará Pekárna (Pure Music)

2006 - Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt -  Livet at Gastro blues festival (unofficial record)

2007 - Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt & Chris Duarte - Live in Ústí nad Labem (unofficial record)

2008 - Petra Börnerová band  - studio (Miloš Železňák)

2012 - Petra Börnerová duo & guests -  Acoustic session 1. (Pure Music)

2015 - Petra Börnerová duo & guests -  Acoustic session 2. (Pure Music)

2017 - Petra Börnerová trio & Besenyei Csaba-  Acoustic Live  (Pure Music)

2018 - Petra Börnerová trio & Fedor Frešo - Live 2018 (Sozat)

2024 - Petra Börnerová trio & Taras Vološčuk - Give me a Sign (Tomáš Bobrovniczký, 2024)Bands / Kapely:

1996 - 1997  Attic Rooms

1997 - 1998  Surrounding

1998 - 1999  Zbrusu nový band

1999 - 2004  Hand’s free blues band

2005 - 2008  Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt

2008 - 2014  Petra Börnerová band & Miloš Železňák

2009 -           Petra Börnerová duo

2010 -           Petra Börnerová trio

2014 - 2018  Petra Börnerová trio & Besenyei Casaba

2017 - 2018  Petra Börnerová trio & Fedor Frešo

2020 -           Petra Börnerová band 

2024 -           Petra Börnerová trio & Taras Voločšuk


Awards /Ocenění:

„The Winner of Czech Blues Challenge 2022“ (Czech Blues Association) - Petra Börnerová trio 

„Award for to long-term cultural contribution to the City Bílina in 2017“ (city Bílina)  - Petra Börnerová 

„International Musical Personality 2018“  (bluesmusic.cz) - Petra Börnerová trio 

„International Musical Personality 2017“  (bluesmusic.cz) - Petra Börnerová trio

„International Musical Personality 2016“  (bluesmusic.cz) - Petra Börnerová & Tomáš Bobek Bobrovniczkýlogo

The Official Website of Petra Börnerová, Tomáš Bobek Bobrovniczký & Tomáš Bobrovniczký jr.

Facebook
Instagram @petrabornerovaband
youtube

All rights reserved © Bobek Blues 2022 /  design by Bobek Blues and Sparkle.